Mehmet Salih Usta

1962 Rize Çayeli doğumlu Mehmet Salih Usta, Eyüboğlu ailesinden gelmektedir. Halen, 1969 yılında ailesiyle birlikte yerleştikleri Pendik’te yaşayan Usta, evli ve dört çocuk babasıdır. Yaşamının neredeyse tamamını geçirdiği Pendik’e büyük bir sevgiyle bağlı olmasından dolayı, Pendik ve Pendik’te yaşayan halkın daha mutlu ve geleceğe umutla bakması için dur durak bilmeden çalışmak hayatının en büyük odak noktası; adeta yaşama sebebidir.

Pendik halkının yanında olan; onlar için elinden gelen ne varsa yapmayı, yaşamsal bir şiar edinen Mehmet Salih Usta, aynı zamanda başarılı bir iş adamı olarak sadece Pendik’te değil; İstanbul’da tanınan, sevilen ve sayılan bir isimdir.

Pendik ve Tuzla ilçelerinde aktif olan okul, sürücü kursu ve akaryakıt istasyonuna sahip, dürüst, çalışkan bir halk adamı olmasının en büyük katkısı, yakın çevresinden başlayarak, elinin uzandığı herkese yardım edebilmesidir. 3500 öğrencinin eğitim gördüğü eğitim kurumları, başarılı ve gelecekte önemli birer isim haline gelecek öğrenciler yetiştirirken, bir yandan da “sağ elin verdiğini sol elin bilmeyecek” ilkesinin ışığında bursla öğrenciler okutmakta; ihtiyaç sahibi ailelerin zor zamanlarında yanlarında durmaktadır.

Sahip olduğu inşaat firmalarında inşa edilen konutlarla imar konusuna da yakın olan Usta, hedeflediği yönetim anlayışında, her alandan kesimin derdini anlayabilecek, onlarla aynı dili konuşacak bir bilgi ve deneyime sahiptir.

Posta-dağıtım çalışmaları döneminde, Pendik kadar geniş bir ilçede, hemen her kesime, her mahalleye, her köşeye hakim olmuş; halkın gereksindiği konulara yakından tanıklık etmiştir. Bu nedenle gereken değişimi, zamanında tespit ve analiz yeteneğine; bu birikimi de eklemiştir.

Farkları reddeden, din, dil, ırk ve düşünce, cinsiyet ayrımı gözetmeden, “eşitlik” düşüncesine inanan ve tüm söylemlerini, adımlarını bu düşünceden aldığı güçle biçimlendiren Usta, derneklerle, sivil toplum örgütleriyle, spor klüpleriyle, farklı din ya da mezhebe mensup kurumlarla da yakın bağlar kurarak kendisini ve düşüncelerinin şeffaflığını kabul ettirmiş, büyük saygınlık kazanmıştır.

Eğitim sektöründen gelmesinin en büyük avantajı, karşısındakini dinleyen, ona tecrübe ya da bilgilerini sunarken empati kurabilen bir insan olmasındaki katkıdır. Buradan yola çıkarak, “sen neysen ben oyum” sözünü hayatının her alanında tereddüt etmeden kullanıp; halka yakın, kimseyi sınırların ya da duvarların gerisinde bırakmayan, yönetime dahil ederek birlikte hareket etmeye inanan bir halk insanıdır.

Pendik’e aşık olduğunu sürekli yineleyen, kendisini Pendik halkındaki ailelerin birer mensubu sayan Mehmet Salih Usta 2019 Türkiye Yerel Seçimlerinde CHP Pendik Belediye Başkan adayıdır.